Zaczynasz pracę? Co powinieneś wiedzieć, kiedy podejmujesz zatrudnienie?
Praca to w pierwszej kolejności możliwość zarobienia pieniędzy na życie. W zależności od poziomu wykształcenia czy doświadczenia można podejmować się najróżniejszych zawodów, które będą nam dawać większe czy mniejsze możliwości, nie tylko finansowe, ale i rozwojowe. Praca – w rozumieniu ogólnym – to podjęcie się konkretnych czynności, w celach zarobkowych, co jednak warto wiedzieć, w momencie, gdy zaczynamy swoją karierę zawodową?
Co warto wiedzieć o pracy?
Pod tym dość enigmatycznym pojęciem kryje się naprawdę wiele i każdy przyszły pracownik powinien wiedzieć, na co się decyduje, podejmując zatrudnienie. Chodzi tutaj nie tylko o wysokość zarobków, ale i prawa pracownicze, obowiązki oraz to, jak wyglądają kwestie związane z awansami, zwolnieniami, co się dzieje, gdy pojawiają się problemy zdrowotne. Zagadnień związanych z pracą jest naprawdę wiele, przez co ciężko jest wiedzieć wszystko. Dużo informacji znajduje się w sieci, porady dla pracowników publikuje serwis hotmoney.pl, poruszający tematy istotne dla każdej osoby zatrudnionej. Chcąc dowiedzieć się jak najwięcej, warto o tym poczytać.
Pracownik a umowa
Pierwszą rzeczą, na jaką przyszły pracownik powinien zwrócić uwagę to forma zawartej umowy pomiędzy nim a pracodawcą. Należy pamiętać, że w polskim prawie wyróżnia się kilka rodzajów umów: umowa o pracę (na czas określony i nieokreślony), umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa na okres próbny czy też umowa na czas zastępstwa. Każdy z tych dokumentów określa nieco inne prawa i obowiązki tak pracownika, jak i pracodawcy. To od dwóch stron zależeć będzie, na jaką formę się zdecydują. Polskie prawo dość dokładnie wyjaśnia kwestie z tym związane.
Prawo pracownika
O prawie pracownika najwięcej dowiemy się z najważniejszego dokumentu, jaki je opisuje, czyli z kodeksu pracy. Zresztą, zawarte w nim informacje dotyczą zarówno praw, jak i obowiązków osoby zatrudnionej, co ma w pierwszej kolejności chronić ją przed ewentualną nieuczciwością ze strony pracodawcy. Z drugiej strony, opisane są też pewne obowiązki, które nakreślają to, co pracownik może, a czego nie może, by tym samym nie narazić na straty pracodawcy. Są tam zawarte wszystkie informacje związane z tym, jak powinna wyglądać umowa, jak wyglądają kwestie związane z urlopami, jak wyglądają warunki zatrudnienia, zwolnienia z pracy, na jakich zasadach się odbywa i z jakim wypowiedzeniem.
Jakie wynagrodzenie za pracę?
Idąc do pracy, warto znać warunki, na których zostaje się zatrudnionym. Dla każdego pracownika, obok rodzaju umowy, typu etatu czy czasu pracy, najważniejszym kryterium będzie pensja. Powinna być ona zgodna ze stanowiskiem, rodzajem wykonywanej pracy i posiadanego wykształcenia. W różnych branżach wygląda to inaczej, zanim więc podpiszemy umowę, dobrze jest zorientować się, jak to wygląda na rynku. Należy też pamiętać, że idąc do pierwszej pracy i nie mając doświadczenia, zazwyczaj otrzymamy mniej pieniędzy, niż pracownicy na tym samym stanowisku, ale mający już za sobą kilka lat stażu (oczywiście bywa z tym różnie). Dobrze też wiedzieć, ile wynosi minimalna pensja, ponieważ zgodnie z prawem, pracodawca nie może dać mniej, niż ustawa przewiduje (chodzi o umowę o pracę na pełen etat).
Prawo pracownika do urlopu
Jest to kolejna kwestia, która niewątpliwie bardzo interesuje każdego pracownika. Należy pamiętać, że prawo dość jasno określa zasady przyznawania urlopów i są one uzależnione zarówno od posiadanego wykształcenia, jak i stażu pracy. Tak więc idąc do pierwszej pracy, możemy liczyć na maksymalnie 20 dni urlopu w ciągu roku, 26 dni przysługuje dopiero po 10 latach stażu (wlicza się do tego także okres nauki: studia – 8 lat, szkoła policealna – 6 lat, technikum – 5 lat, liceum – 4 lata). Co istotne, zaczynając swoją pierwszą pracę, nie ma możliwości od razu wykorzystania całego urlopu, prawa do niego nabywa się dopiero z miesiąca na miesiąc.
Oczywiście spraw związanych z pracą jest znacznie więcej. Zatrudniając się, warto wcześniej dowiedzieć się więcej o prawach pracowniczych i tym jakimi zasadami się one rządzą. Dodatkowo, co jakiś czas ustawodawcy wprowadzają zmiany w kodeksie pracy, dobrze jest więc być na bieżąco, z tym, jak obecnie wygląda sprawa na rynku.