Wszystko, co musisz wiedzieć o zarobkach w Holandii

sty 25, 2021 przez

Wszystko, co musisz wiedzieć o zarobkach w Holandii

Polacy coraz chętniej decydują się na emigrację zarobkową do kraju tulipanów, czyli Holandii. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż nawet w przypadku prac sezonowych, można liczyć tam na naprawdę dobre zarobki. Szukanie ofert pracy, za pośrednictwem agencji, umożliwia rodakom otrzymanie ustawowo przyjętej płacy minimalnej, która i tak jest niezwykle satysfakcjonująca. Co zatem o zarobkach w Holandii musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wyjazd?

Jak przedstawiają się zarobki brutto w Holandii?

Wraz z nadejściem dnia 1 stycznia nowego roku, zostały ustalone nowe, obowiązujące płace minimalne dla pracowników. Okazuje się, że są one uzależnione od wieku. Tak więc:

  • dla pracowników w wieku 21 lat i starszych, minimalne, miesięczne wynagrodzenie brutto 1685 euro brutto, tygodniowo to 388,80 euro, zaś dziennie 77,76 euro;
  • dla pracowników w wieku 20 lat, minimalne, miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 1348 euro, tygodniowo zaś 311,05 euro, a dziennie 62,21 euro;
  • dla pracowników w wieku 19 lat, minimalne miesięczne, wynagrodzenie brutto wynosi 1011 euro, tygodniowo taki pracownik może liczyć na 233,30 euro, zaś dziennie jest to 46,66 euro;
  • dla pracowników w wieku 18 lat, minimalne, miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 842 euro, w tygodniu pracownik taki może zarobić 194,40 euro, a dziennie 38,88 euro.

Co wpływa na holenderskie zarobki?

Otóż na wysokość pensji, oprócz wieku ma wpływ jeszcze kilka innych czynników. Otóż pierwszą kwestią są podatki, po ich odliczeniu pracownik starszy wiekiem niż 21 lat, może spodziewać się przelewu na konto w wysokości około 1500 euro miesięcznie. Jest to z drugiej strony jednak zależne od sytuacji osobistej pracownika, a także branży w której pracuje. Szukasz sprawdzonej agencji pracy? Sprawdź Holland Contracting!

Kolejną kwestią są ustalone normy czasu pracy tygodniowo. Jednak holenderskie prawo ściśle tego nie określa, więc w praktyce zakłada się, że jest to 36,38 lub nawet 40 godzin tygodniowo. Oczywiście zlecone przez pracodawcę nadgodziny, są dodatkowo płatne. Holandia natomiast ustaliła ile maksymalnie godzin można pracować tygodniowo i dziennie. Okazuje się więc, że dzień roboczy może trwać nawet 12 godzin, a tydzień roboczy nie może przekroczyć 60 godzin. W tym, jeśli pracujemy na zmiany, zmiana nocna nie może być dłuższa niż 10 godzin. Wpływ na zarobki w Holandii ma także premia urlopowa. Wynosi ona 8% podstawowej pensji i przysługuje każdemu. Wypłacana jest w maju każdego roku. Jest to wspaniała okazja, by odłożyć nieco na wakacyjne wyjazdy.

 

Podobne

Tagi