Tania Franczyza – Przewodnik po niskokosztowych możliwościach inwestycji w franczyzę

maj 4, 2021 przez

Tania Franczyza – Przewodnik po niskokosztowych możliwościach inwestycji w franczyzę

Franczyza – co to takiego?

Franczyza to forma biznesu, w której przedsiębiorca działa na zasadach korzystania z wizerunku i doświadczeń firmy macierzystej. Przy zakupie franczyzy, inwestor otrzymuje prawo do używania znaku towarowego, modelu biznesowego oraz wiedzy specjalistów.

Rynek franczyzowy w Polsce rozwija się bardzo prężnie, ale zdecydowana większość ofert to franczyzy w ramach tzw. „ciężkiej kategorii” – czyli właściciele sieci szukają inwestorów dysponujących często setkami tysięcy złotych. Czy to oznacza, że franczyza to biznes tylko dla bogatych? Absolutnie nie, o czym przekonuje coraz więcej niskokosztowych franczyz.

Przedstawiamy możliwości inwestycji w franczyzę dla osób dysponujących niewielkimi środkami finansowymi.
           

 1. „Mobilna” Franczyza
  Niektóre firmy umożliwiają prowadzenie działalności mobilnej, czyli bez fizycznej siedziby. Takie rozwiązanie ogranicza koszty związane z wynajmem lokalu i jego wyposażeniem. Do mobilnych franczyz należą między innymi:
 • franczyza gastronomiczna – w przypadku pizzy czy kebabu możemy działać z samochodu lub na rowerze dostawczym,
 • franczyza usługowa – mobilne punkty serwisowe sprzętu komputerowego, naprawa rowerów, wulkanizacja itd.
 1. Niskokosztowe Franczyzy stacjonarne
  Jeśli chcemy prowadzić działalność stacjonarną, mamy do wyboru wiele niskokosztowych franczyz. Ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych. Oto kilka przykładów:
 • franczyza odzieżowa – sklepy z outletami odzieżowymi
 • franczyza budowlana – punkty sprzedaży surowców budowlanych
 • franczyza kosmetyczna – salony piękności z ofertą kosmetyków ekologicznych
 • franczyza literacka – sklepy z książkami używanymi.
 1. Franczyza wirtualna
  Franczyza wirtualna to propozycja dla tych, którzy prowadzą już swoją stronę internetową i chcą rozszerzyć jej ofertę o produkty lub usługi oferowane przez konkretną firmę. Najczęściej oferują to sklepy z odzieżą, gadżetami czy elektroniką.

 2. Franczyza dla MŚP
  Franczyza dla mikro i małych przedsiębiorstw to inwestycja, która pozwala przyspieszyć rozwój firmy, uzyskać korzyści z posiadania marki oraz zwiększenia efektywności doświadczeń, które zdobyli inni przedsiębiorcy w ramach sieci. Tego typu niskokosztowe franczyzy to przede wszystkim restauracje, sklepy spożywcze, usługi piękności, sektory zdrowia czy usługi sprzątające.

 3. Franczyza noclegowa
  Franczyza na otwarcie niewielkiego hotelu, pensjonatu czy domku letniskowego jest rozwiązaniem, które coraz częściej oferowane jest przez duże sieci hotelowe. Tego typu franczyza wymaga oczywiście największej inwestycji, ale jej zyski, jeśli dobrze zaplanujemy biznes, mogą przewyższać pozostałe możliwości inwestycji.

Podsumowanie
Franczyza to mądry sposób na rozkręcenie własnego biznesu bez ponoszenia kosztów związanych z opracowaniem marki i biznesplanu. Wybierając franczyzę warto dokładnie przeanalizować rynek, w którym chcemy działać, aby wybrać najlepszą ofertę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć od niskokosztowej oferty, a później stopniowo rozwijać swój biznes.

Podobne

Tagi