Praca w Holandii się opłaca – 5 powodów

kwi 15, 2021 przez

Praca w Holandii się opłaca – 5 powodów

Wiele osób rozważa podjęcie pracy zarobkowej w Holandii. Jednak pojawiają się pytania o opłacalność wyjazdu. Z jednej strony pojawia się konieczność chwilowej rozłąki z rodziną. Jednak z drugiej strony jest szereg argumentów, które sprawią, że nie będzie to aż tak bolesne.

Znacznie wyższe zarobki

Minimalna stawka miesięczna wynosi ok. 800 euro dla osób w 18 roku życia i rośnie do prawie 1700 euro (ok. 1500 euro na rękę) dla osób w 21 roku życia lub starszych. Oznacza to prawie 3-krotnie wyższą pensję minimalną niż w Polsce. Jednocześnie za pracę w święta przysługuje dwukrotność stawki. Wyżej płatne są również nadgodziny, godziny pracy w nocy, soboty i niedziele. Dużą zaletą jest również kumulowanie się dodatków do pensji.

Posiadanie jakichkolwiek umiejętności z polskich szkół zawodowych jest dodatkowo premiowane. Np. hydraulik może zarabiać nawet 2,5 tysiąca euro miesięcznie brutto. Praca w zakładach produkcyjnych lub halach nie jest najwyżej wynagradzana, ale niewątpliwie znacznie wyżej niż w Polsce.

Dobra siatka połączeń do Polski

Holandia jest położona znacznie bliżej Polski niż np. Wielka Brytania czy niektóre landy w Niemczech. Jednocześnie holenderskie miasta są położone dość blisko i można w każdej chwili znaleźć pociąg, samolot albo autokar do Polski.

Jednocześnie tak szeroka siatka komunikacyjna ułatwia dostanie się do większych miast w Polsce bez przesiadek. Stanowi to niewątpliwie duży atut, bo oszczędzany jest i czas, i pieniądze. Co ważne, dość łatwo znajdziemy innych rodaków, którzy pomogą w porozumieniu się z kierowcą, pracownikami kas.

Bezpieczeństwo pracy

W Holandii dba się bardzo się o standardy pracy. Pracownicy są szczegółowo szkoleni i mają zapewniony odpowiedni sprzęt. Mimo niektórych pogłosek o wykorzystywaniu pracowników, były to przypadki w których nie sprawdzono wcześniej zakładu pracy. Profesjonalne agencje pośrednictwa pracy, takie jak na przykład Holland Contracting, przed delegowaniem pracownika szczegółowo sprawdzają warunki pracy. O bezpieczeństwo pracy dba się również przy pracach sezonowych. Jednak tutaj też warto skorzystać z pośredników.

Ponadto pracownicy poszkodowani w zakładzie pracy mogą liczyć na profesjonalną opiekę, rehabilitację i świadczenia. Co ważne, wszyscy zatrudnieni są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wyższa emerytura

Wielu wskazuje, że polska emerytura będzie niewystarczająca na godne życie. Praca, nawet przez kilka lat za granicą, pozwala zwiększyć otrzymywane świadczenia. Za każdy rok pracy otrzymuje się 2% minimalnej emerytury dodatkowo do świadczeń, czyli aktualnie ok. 25 euro miesięcznie od 66. roku życia. Dużo jednak zależy od szczegółowych zapisów umowy i możliwych zmian w prawodawstwie.

Duży rynek pracy

Ze względu na niż demograficzny w Holandii, poszukiwani są pracownicy do prawie wszystkich stanowisk na niższych szczeblach. Często niekonieczna jest znajomość języka czy specjalne kwalifikacje, certyfikaty i kursy. Niemniej pozwalają one uzyskać wyższe wynagrodzenie.

Podobne

Tagi