Papiernie w Polsce – Tradycja i nowoczesność polskiego przemysłu papierniczego

gru 14, 2020 przez

Papiernie w Polsce – Tradycja i nowoczesność polskiego przemysłu papierniczego

Papiernie w Polsce – Tradycja i nowoczesność polskiego przemysłu papierniczego

W Polsce przemysł papierniczy jest udziałowcem w światowej produkcji papieru. Od prawie dziewiętnastu wieków, kiedy to powstała pierwsza papiernia, rozwijał się nieoceniany i nieodzowny rynku dla codziennego życia. Polski przemysł papierniczy to branża, która z każdym rokiem idzie w kierunku nowości i innowacji.

  1. Tradycyjny przemysł papierniczy w Polsce

W Polsce trudno o starszy przemysł niż ten papierniczy, bowiem pierwszą papiernię założono w połowie XIV wieku. Znajduje się on na terenie dzisiejszego Wielkopolski, a jego założycielami byli Niemcy, którzy poszukiwali sposobów na wykorzystanie potężnych lasów wielkopolskich. W ciągu kilkunastu lat od założenia pierwszej papierni, kolejne powstawały. Przedstawicielami nowo powstającej branży byli zwykle Niemcy i Holendrzy, którzy mieli już doświadczenie w wykorzystaniu potencjału lasów.

W czele produkcji stały ludowe sortownie, które produkowały papier na potrzeby rozwijającej się księgarstwa i drukarstwa. Wraz z ciągłym postępem i dynamicznym rozwojem, w latach 50. i 60. XX wieku, działało około 20-25 zakładów produkcyjnych.

  1. Nowoczesny przemysł papierniczy w Polsce

Dzisiaj przemysł papierniczy rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, a nie jest to tylko zasługa doświadczonych polskich papierni. Polska to również kraj, który gości wielkie koncerny międzynarodowe. Jednym z przykładów działań w ramach przemysłu papierniczego jest produkcja papierów bankowych, bankomatowych czy tez naklejek podłogowych dla potrzeb zagranicznych koncernów.

Przemysł papierniczy z roku na rok idzie w kierunku zrównoważonego rozwoju, działa bardziej ekologicznie i w coraz większym stopniu wykorzystuje surowce wtórne. W zakładach produkcyjnych stosowane są coraz bardziej nowoczesne technologie i automatyka, co pozwala na osiągnięcie coraz lepszych wyników produkcyjnych.

  1. Pomoc Unii Europejskiej dla przemysłu papierniczego w Polsce

Unia Europejska jest bardzo zainteresowana rozwojem przemysłu papierniczego w Polsce, dlatego na jego rozwój przeznaczone są kredyty, dotacje oraz inne rodzaje pomocy, z którymi można się zapoznać na stronie Komisji Europejskiej.

Inwestycje w papiernictwie są bardzo ważne dla polskiej gospodarki, dlatego kolejne rządy podejmują wiele działań, które pomagają w rozwoju polskiej branży. Jedną z form pomocy dla przemysłu papierniczego jest program MRPO, którego celem jest poprawa efektywności wykorzystania surowców wtórnych.

  1. Wyzwania stojące przed przemysłem papierniczym w Polsce

Choć przemysł papierniczy ma w Polsce długą i bogatą historię, to w ciągu ostatnich lat zmienił się nieco scenariusz jego funkcjonowania. Z jednej strony, przemysł musi wciąż walczyć z problemem braku surowców, których ceny ciągle rosną, a z drugiej strony globalna ekspansja, która umożliwiła sprowadzenie tańszych surowców z zagranicy.

Innym ważnym aspektem, który wpływa na przemysł papierniczy w Polsce, jest niski poziom innowacyjności. Polskie papiernie powinny współpracować z innowacyjnymi firmami, aby zwiększyć swoją skuteczność i funkcjonalność.

  1. Perspektywy przyszłości dla przemysłu papierniczego w Polsce

Zdaniem wielu ekspertów perspektywy dla przemysłu papierniczego w Polsce są bardzo korzystne. Polskie firmy już teraz zaczynają eksportować swoje wyroby za granicę, co pozwala na zwiększenie ich wpływów finansowych. Ponadto, dzięki rozwijającym się inwestycjom i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, branża ta ma możliwość dalszego rozwoju.

W Polsce przemysł papierniczy to dziś nie tylko produkcja papieru, ale również różnego rodzaju wyrobów, które są potrzebne w życiu codziennym. Wyzwania, jakie stoją przed branżą, to przede wszystkim podniesienie skuteczności i funkcjonalności produkcji, a w dalszej perspektywie rozwijanie działań na skalę międzynarodową.

Podobne

Tagi