Kariera w branży IT: Perspektywy rozwoju i poszukiwane umiejętności

sty 2, 2021 przez

Kariera w branży IT: Perspektywy rozwoju i poszukiwane umiejętności

W dzisiejszych czasach branża IT to miejsce, gdzie rozwój kariery jest prawie nielimitowany. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii oraz coraz większym zapotrzebowaniem na specjalistów w tej dziedzinie, perspektywy rozwoju są ogromne. W tym artykule omówimy perspektywy rozwoju w branży IT oraz poszukiwane umiejętności.

Perspektywy rozwoju w branży IT

  1. Zachęcające statystyki

Statystyki wskazują na to, że branża IT cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Według raportu PwC, do 2022 roku do sektora technologicznego trafi ponad 20 mln nowych miejsc pracy na świecie. Szacuje się, że w Polsce tylko w 2020 roku na rynku IT powstało ponad 4000 nowych miejsc pracy.

  1. Rozwój w różnych obszarach

Branża IT jest bardzo szeroka i umożliwia rozwój w wielu różnych obszarach. W związku z tym, każdy może znaleźć coś dla siebie – od programisty, przez testerów i inżynierów oprogramowania, po specjalistów ds. sieci czy analityków danych.

  1. Możliwości pracy zdalnej

Ostatnie miesiące pokazały, że branża IT jest w stanie w pełni funkcjonować zdalnie. Dzięki temu, że praca w IT wymaga jedynie komputera i dostępu do internetu, możliwości pracy zdalnej są bardzo duże.

Poszukiwane umiejętności w branży IT

  1. Programowanie

Programowanie to jedna z najbardziej poszukiwanych umiejętności w branży IT. Niezależnie od wybranej specjalizacji, znajomość przynajmniej jednego języka programowania jest niezbędna. Popularnymi językami są m.in. Java, Python, JavaScript czy C#.

  1. Inżynieria oprogramowania

Inżynierowie oprogramowania zajmują się projektowaniem, testowaniem oraz wdrażaniem oprogramowania. Wymaga to od nich umiejętności analitycznych, logicznego myślenia oraz znajomości narzędzi takich jak Jira czy Git.

  1. Analityka danych

Analitycy danych zajmują się zbieraniem i analizą danych, a także wyciąganiem z nich wniosków. Wymaga to od nich znajomości narzędzi takich jak Excel czy PowerBI oraz umiejętności programowania w językach takich jak Python czy R.

  1. Umiejętności miękkie

W branży IT coraz więcej uwagi poświęca się tzw. umiejętnościom miękkim. Należą do nich m.in. umiejętności komunikacyjne, współpraca w grupie czy umiejętność szybkiego uczenia się nowych technologii.

  1. Języki obce

W związku z tym, że branża IT jest bardzo międzynarodowa, znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Wymaga się od kandydatów zwykle znajomości języka angielskiego, a w przypadku niektórych specjalizacji – również niemieckiego czy francuskiego.

Podsumowanie

Branża IT to miejsce, gdzie perspektywy rozwoju są ogromne. Wymaga to jednak posiadania odpowiednich umiejętności. Wśród najbardziej poszukiwanych umiejętności znajdują się m.in. programowanie, inżynieria oprogramowania czy analityka danych. Należy jednak pamiętać, że coraz większa uwaga poświęcana jest również umiejętnościom miękkim.

Podobne

Tagi