Jakie formalności trzeba spełnić, aby pracować w Holandii

sie 13, 2020 przez

Jakie formalności trzeba spełnić, aby pracować w Holandii

Niderlandy, to kraj, który często wybierają Polacy jako miejsce, gdzie znajdą dobrze płatną pracę. Obecnie kraj ten oferuje wiele ciekawych ofert pracy, zarówno na stałe, jak i tej sezonowej. Jeśli ustalenia co do wyjazdu zostały podjęte, warto się do niego przygotować i zastanowić się jakich formalności dopełnić przed wyruszeniem w drogę.

Dokumenty, które warto przygotować

Holandia to kraj słynący z przepięknych pól tulipanów nie ma specjalnych obostrzeń co do osób przyjeżdżających do pracy. Zarówno podróż jak i legalne zatrudnienie odbywa się na podstawie ważnego dokumentu tożsamości, może to być dowód osobisty lub paszport. Przed wyjazdem koniecznie musimy upewnić się, że nasz dokument ma odpowiednio długą datę ważności oraz nie jest zniszczony. Zatrudnienie znajdą zarówno wysoce wykwalifikowani specjaliści, jak i osoby wykonujące proste prace fizyczne. Niderlandy, to kraj w którym obowiązuje stawka wiekowa, dlatego też osoby przed 21. rokiem życia otrzymają mniejszą stawkę godzinową za wykonywaną pracę. Są jednak oferty pracy, w których niezależnie od wieku pracodawca stosuje zawsze pełną stawkę wynagrodzenia. (…) W wyrobieniu wszelkich dokumentów pomoże Holland Contracting.

Przed wyjazdem należy przygotować niezbędne dokumenty. Nalezą do nich: dowód osobisty albo ważny paszport, prawo jazdy, numer konta bankowego wraz z nazwą i adresem banku, numer BSN (jeśli pracowaliśmy wcześniej w Niderlandach). Należy pamiętać o skompletowaniu wszystkich wymienionych dokumentów, ponieważ brak któregoś z nich może skutkować tym, że niderlandzki pracodawca zawrze z nami umowy o pracę.

Zatrudnienie w Holandii regulowane jest przepisami CAO. Jest to zbiór praw i obowiązków dla pracowników podejmujących pracę tymczasową w tym kraju. Przepisy tam zawarte określają między innymi zarobki, normy czasu pracy, rodzaje umów o pracę, warunki zatrudnienia i zwolnienia pracownika, dodatki do wynagrodzenia, maksymalny czas pracy.

Jak otrzymać dobrą pracę?

Najbezpieczniej jest wybrać wyjazd poprzez sprawdzoną i dobrą Agencję Pracy, która pomoże dopełnić wszystkich formalności przed podjęciem pracy. Ważne jest również doświadczenie przyszłego pracownika. Pracodawcy oczekują, że osoby będące specjalistami w danej dziedzinie, będą posiadały co najmniej trzy letnie doświadczenie. W przypadku pracowników fizycznych doświadczenie nie jest podstawowym wymogiem, ale na pewno znacznie zwiększa szansę na zatrudnienie. Pierwszeństwo w zatrudnieniu będą zawsze miały osoby znające język. Nie zawsze musi to być język niderlandzki, większość osób w Holandii swobodnie komunikuje się w języku angielskim, a więc jego znajomość będzie dużym atutem.

Niderlandy to obecnie bardzo atrakcyjny kierunek jeśli chodzi o wyjazdy do pracy. Niezależnie od tego w jakim charakterze będziemy pracować w tym kraju, warto wcześniej przygotować się do wyjazdu. Podstawą jest zgromadzenie dokumentów, kolejnym krokiem niech będzie zapoznanie się z realiami pracy i życia w tym kraju.

Podobne

Tagi