Jak skutecznie radzić sobie z trudnymi kolegami z pracy: Techniki budowania pozytywnych relacji

sie 8, 2021 przez

Jak skutecznie radzić sobie z trudnymi kolegami z pracy: Techniki budowania pozytywnych relacji

Trudny współpracownik to problem, z jakim borykają się niemal wszyscy pracownicy. Wpadanie w konflikty, napięta atmosfera czy też brak efektywnej pracy to tylko niektóre z negatywnych skutków trudnego zachowania kolegi z pracy. Jak sobie z tym radzić? W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych technik budowania pozytywnych relacji z trudnymi współpracownikami.

 1. Posłuchaj, zrozum, wyrównaj
  W pierwszej kolejności należy spróbować zrozumieć, co skłania trudnego współpracownika do jego zachowania. Warto porozmawiać z nim otwarcie, a raczej – posłuchać. Niekiedy trudne zachowanie wynika z nieporozumień, które da się w miarę łatwo wyjaśnić i załagodzić. W innych przypadkach przyczyny są głębsze, a reakcje emocjonalne silniejsze. Niezależnie, jakie będą okoliczności, warto spróbować wyrównać sytuację. Wiele konfliktów wynika z poczucia niesprawiedliwości, dlatego zaangażowanie się w rozwiązanie problemu może skłonić trudnego współpracownika do bardziej konstruktywnych działań.

 2. Postaw na empatię
  Empatia to klucz do skutecznej komunikacji z trudnymi współpracownikami. To umiejętność zrozumienia emocji, jakie odczuwa druga osoba oraz podjęcia odpowiednich działań, które pomogą rozwiązać problem. Warto wziąć pod uwagę, że trudny współpracownik nie koniecznie ma złe intencje, a jedynie źle radzi sobie z emocjami. Poprzez okazywanie empatii i zrozumienie dla jego położenia, można zyskać jego zaufanie oraz otworzyć drogę do budowania pozytywnych relacji.

 3. Szukaj wspólnych punktów
  Wspólne punkty to okoliczności, które łączą cię z trudnym współpracownikiem. Może to być np. podobny gust muzyczny, pasja do sportu czy też chęć rozwoju zawodowego. Szukając wspólnych punktów i rozmawiając na ten temat, można nawiązać pozytywną relację oraz łatwiej porozumieć się w trudnych sytuacjach.

 4. Unikaj osądów i krytyki
  Osądzanie i krytyka to dwa czynniki, które bardzo często pogarszają relacje pomiędzy współpracownikami. Dlatego ważne jest, aby unikać takiego zachowania w rozmowie z trudnym współpracownikiem. Zwrócenie uwagi na zły styl pracy czy też brak empatii pogorszy sytuację, a nie poprawi. Wszelkie uwagi należy przedstawić w sposób konstruktywny, wskazując na przykłady lub sugerując rozwiązania.

 5. Stawiaj na konstruktywną komunikację
  Komunikacja jest kluczem do sukcesu w pracy z trudnymi współpracownikami. To właśnie dzięki otwartej i konstruktywnej wymianie zdań można poznać motywacje drugiej osoby, zrozumieć jej potrzeby oraz łatwiej rozwiązać problem. Warto zwrócić uwagę na słownictwo, ton głosu oraz sposób wyrażania swoich emocji. Dzięki pozytywnej i skutecznej komunikacji, można budować pozytywne relacje, które pozwolą skutecznie pracować nawet w trudnych okolicznościach.

Podsumowując, skuteczne radzenie sobie z trudnymi współpracownikami wymaga poświęcenia czasu i zaangażowania. Warto stawiać na empatię, konstruktywną komunikację oraz poszukiwanie rozwiązań, zamiast osądzenia i krytyki. Należy pamiętać, że każdy pracownik to indywidualna osoba, z jej własnymi potrzebami i motywacjami, którą należy potraktować szanująco i dostrzec, że każda osoba ma wpływ na jakość pracy całego zespołu.

Podobne

Tagi