5 praktycznych wskazówek dotyczących zarządzania czasem dla freelancerów

lip 8, 2021 przez

5 praktycznych wskazówek dotyczących zarządzania czasem dla freelancerów

Jako freelancer, zarządzanie czasem jest niezwykle ważnym elementem pracy. Bez odpowiedniego planowania i organizacji, łatwo jest wpaść w pułapki i nie wykonywać zadań na czas. Poniżej przedstawiamy pięć praktycznych wskazówek dotyczących zarządzania czasem, które pomogą Ci w efektywnym wykorzystaniu czasu i lepszym zarządzaniu pracą.

  1. Zaprojektuj harmonogram

Niejednokrotnie dziennie opieramy się o sterty notatek i przypomnień, by zaliczać kolejne zadania. Projektując harmonogram, będziemy w stanie precyzyjnie zaplanować i rozłożyć działania na kolejne dni. Warto uwzględnić w nim takie elementy jak terminy oddania projektów, spotkania z klientami, czas niezbędny do spotkań prywatnych, czas na odpoczynek oraz czas na rozwój wiedzy.

  1. Realistyczne planowanie

Planowanie jest kluczem do sukcesu, ale musisz również uważać, aby nie ustawiać sobie zbyt dużych celów. Jeśli stawiasz przed sobą bardzo dużo wymagań, prawdopodobnie będziesz czuł niechęć, frustrację i prędzej czy później zaczniesz odkładać zadania na później. Określ realistyczne cele i wyznaczamy sobie odpowiedni czas do ich osiągnięcia.

  1. Wyznaczaj priorytety

Ważne jest, aby w hierarchii zadań wyznaczyć priorytety. Maile czy telefony od klientów wymagają natychmiastowej odpowiedzi, a pozostałe zadania można odłożyć na kolejny dzień. Dobrze jeśli w naszym harmonogramie zostanie wydzielony czas na “ratowanie pożarów”, co dodatkowo uspokoi naszą pracę.

  1. Oceń swoje postępy

Regularne ocenianie swojej pracy i postępów pozwoli poznać nasze mocne i słabe strony oraz pomaga w dostosowaniu tempa do sytuacji. Warto też wziąć pod uwagę opinie klientów i poprosić ich o ocenę naszych usług.

  1. Pilnuj dyscypliny

Freelancerom bardzo łatwo zapomnieć o tym, że są swoim szefem i muszą pilnować swojej dyscypliny. W dobie telepracy często nie mamy żadnych zobowiązań, jeśli chodzi o godziny pracy i wielokrotnie pułapki nasza wydajność. Pilnuj więc godzin pracy, planuj i trzymaj się swoich planów!

Podsumowując, praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania czasem dla freelancerów przełożą się na ogólną wydajność pracownika, zaoszczędzenia czasu oraz poprawę jakości pracy. Warto poświęcić trochę czasu na projektowanie harmonogramu, realistyczne planowanie, ocenę swojej pracy i postępów oraz pilnowanie dyscypliny!

Podobne

Tagi